Vágyak lapunk
Megány  vágyak szerelem

MENÜ

Mondd, mi a szerelem…?

 

A tudósok állítják, a szerelem nem más, mint a hormonok által kiváltott múlandó őrület. A szerelmesek viszont váltig állítják: ez a csodálatos érzés test és lélek tökéletes egymásra találása. Akárhogy is van, abban talán mindenki egyetért, hogy a szerelem az egész emberi test működését, és az ember egészségi állapotát is befolyásolja.


 

A szerelem három különböző érzésből tevődik össze: része a nemi vágy, a lángoló, romantikus érzelmek és a szeretett személyhez való kiegyensúlyozott kötődés – állítja dr. Helen Fischer, a Rutgers Egyetem antropológusa, aki több mint harminckét éve kutatja ezt a témát. Az agyban három különböző idegi hálózat köthető ezekhez az érzésekhez, amelyek működésüktől függően a három érzelem bármilyen kombinációját képesek létrehozni.

Beleszerethetünk valakibe, mielőtt lefeküdtünk volna vele, esetleg előbb csak erősen kötődünk valakihez, később pedig beleszeretünk, de az is lehet, hogy előbb létesítünk valakivel szexuális kapcsolatot, majd szerelmesek leszünk, végül pedig stabil kötődés alakul ki közöttünk.

Akárhogyan is van, az biztosnak látszik, hogy a szerelem egészségesebbé tesz.

Ha házasok vagyunk, vagy akár csak együtt élünk valakivel, hosszú távon kevésbé valószínű, hogy depressziósak leszünk, és nagyobb eséllyel élünk majd hosszabb ideig, mint azok, akik egyedül, társ nélkül élnek. Ahhoz azonban, hogy a párkapcsolat egészségünkre gyakorolt pozitív hatásai valóban érvényesüljenek, arra is szükség van, hogy a számunkra legideálisabb partnerrel éljünk együtt – teszi hozzá dr. Raj Persaud, aki a csábítás lélektani hátteréről jelentetett meg könyvet.

A Texas Egyetem kutatói szerint ha boldogtalan a házasságunk, nagyjából harminc százalékkal nő az esélye, hogy súlyos depresszióba esünk, azok a nők pedig, akik elváltak, hatvan százalékkal nagyobb valószínűséggel lesznek később szívbetegek, azokkal az asszonyokkal összehasonlítva, akik boldog házasságban élnek férjükkel.

A szerelem vak

A kutatók korábban felfedezték, hogy az agy egyes részei inaktívvá válnak, ha igazán szerelmesek vagyunk: ez igaz például azokra az agyterületekre, amelyek működése a negatív érzelmekkel, a tervezéssel, viszonyaink kritikus megítélésével és az emberek megbízhatóságának becslésével állnak kapcsolatban.

Ez az állapot egy, de akár két és fél évig is fennállhat, vagyis ez idő alatt hajlamosak vagyunk rosszul ítélkezni, és figyelmen kívül hagyni párunk hibáit. Ez egyfajta érzékcsalódás, amely azonban a fajfenntartás szempontjából alapvető funkcióval bír a kutatók szerint, ha ugyanis egyből észrevennénk partnerünk hibáit, kevésbé lennénk hajlamosak a hosszú távú kapcsolatok kialakítására, amelyből végül gyermekeink születnek.

Az igaz szerelem befolyásolja a szaglást

Amikor az ember szerelmes, minden olyan másnak tűnik – többek között azért is, mert megváltozik a szaglása. Egy kanadai kutatócsoport vizsgálata szerint a fülig szerelmes nők nehezen ismerik fel férfiismerőseik testének illatát, de partnerükét továbbra is azonosítani tudják.

A montreali McGill Egyetem munkatársai húsz fiatal nővel és szerelmükkel töltettek ki egy, a szerelem szintjének megállapítására szolgáló kérdőívet. A kérdőív kitöltése után minden, a kísérletben szereplő nő szerelme, valamint férfi és női barátai kaptak egy-egy, a hónaljában izzadságfelfogó párnával felszerelt pamut pólót. Azt viselték hét éjszakán át. A kísérlet következő lépéseként arra kérték a nőket, hogy szagolják végig az egyhetes, izzadt pólókat, és három közül válasszák ki a szerelmükét, majd másik három közül az egyik barátjukét.

A kísérlet eredményeként kiderült, a szerelem mélysége nem befolyásolta a nők azon képességét, hogy felismerik-e partnerük vagy nőnemű barátjuk pólóját. Azt azonban igen, hogy más férfiak szagát azonosítják-e. A kevésbé szerelmes nők azonban nehezebben tudták megkülönböztetni férfi barátaik illatát az idegenekétől.

A kutatók szerint ez az eredmény az eltérítési elmélettel magyarázható, amely szerint ha az ember szerelmes, kevésbé figyel fel más, potenciális udvarlókra.

Asztali nézet